Kniha: CHCETE BÝVAŤ BEZPEČNE?

Zabezpečenie dverí

Už oddávna ich využívali na ochranu majetku a osôb v rodinných domoch, ale v jednoduchšej podobe. K mechanickým zabezpečovacím prvkom patrili závory na dverách, oknách, okenice, mreže. V súčasnosti sú základným prvkom mechanickej ochrany bytov a domov bezpečnostné dvere. Od klasických sa líšia svojou kovovou konštrukciou, celoplošným krytím z plechu, oceľovou kostrou, rázvorovým mechanizmom a predovšetkým spôsobom uzamykania. Podľa potreby a charakteru objektu sa kombinujú s ďalšími mechanickými zabezpečovacími prvkami – s poistkami na oknách, ochrannými okennými fóliami, bezpečnostnými mrežami.

Bezpečnostné dvere
Všimne si ich každý váš hosť, preto bude dôležitý ich vzhľad. Všimne si ich aj potencionálny zlodej, ktorého bude viac ako ich vzhľad zaujímať ich bezpečnosť. Na prekonanie dverí stačí votrelcom pár sekúnd. Využívajú pri tom ich slabé miesta, ktoré sa stávajú terčom ich útoku. Sú to predovšetkým plocha dverí, pánty dverí, zárubne a zámka. Jednoduché dvere dokážu vyraziť, rozkopať alebo prosto vysadiť z pántov pomocou páky. Bezpečnostné dvere lupičom toto všetko sťažujú a predlžujú čas potrebný na prekonanie takejto prekážky. Preto skutočné bezpečnostné dvere musia byť pevné, zosilnené, zabezpečené kvalitným kovaním, uzamykacím systémom a tiež spevnenou zárubňou. Podľa stupňa ochrany sa delia na niekoľko bezpečnostných tried.

Konštrukcia bezpečnostných dverí
Konštrukcia dverí je len jedným z prvkov bezpečnosti dverí a v princípe je rovnaká pri všetkých druhoch a modeloch. Pevný základ dverného krídla tvoria dve oceľové platne. Túto celokovovú dvojplášťovú konštrukciu spevňujú pozdĺžne a priečne oceľové výstuhy, ktoré chránia dvere pred prehnutím, rozlomením a rezaním z oboch strán. Oceľový rám dverí zabezpečuje po celom ich obvode odolnosť proti páčeniu alebo stlačeniu a znemožňuje, aby sa istiace body deformovali alebo dokonca vylomili aj pri extrémne silnom páčení. Bezpečnostné pánty napevno pripevnené k dvojitému kovovému rámu dverí zaručujú dlhodobú presnosť osadenia v zárubni. Vnútorný priestor dverí vypĺňajú dosky s dobrými tepelnoizolačnými a zvukovoizolačnými a protipožiarnymi vlastnosťami. Na spodnej hrane sú dvere ukončené skrytým dreveným vlysom, vďaka ktorému ich možno výškovo prispôsobiť podlahe. Toto je viac-menej univerzálne pri všetkých bezpečnostných dverách s tým, že kvalita môže byť rozdielna. Špecifikuje to trieda dverí.

Bezpečnostné kovanie
Uzamykanie dverí je ich základnou funkciou. Bezpečnostné dvere sa obyčajne uzamykajú špeciálnym rázvorovým mechanizmom pozváraným do oceľovej konštrukcie. S dverami tvorí nerozoberateľný celok, a tým znásobuje ich bezpečnosť. Zatiaľ čo obyčajné dvere sa uzamykajú v jednom bode, pri rázvorovom systéme sa vysúvajú pravidelne rozmiestnené oceľové kolíky, nazývané aj istiace body alebo čapy, a pri zamykaní zachádzajú do zárubne na niekoľkých miestach. Uzamykací mechanizmus sa ovláda špeciálnou zámkou, ktorá je v konštrukcii chránená krytom a zabezpečuje tak vysokú odolnosť proti páčeniu a prekonaniu dverí. Istiace body slúžia na zaistenie dverí v bezpečnostnej zárubni. Ich počet je síce podstatný, avšak nie je rozhodujúci. Z hľadiska bezpečnosti dverí je najdôležitejším parametrom bezpečnostná trieda. Srdcom bezpečnostných dverí je bezpečnostná vložka. Aj tie najodolnejšie dvere by boli zbytočné, keby sa dali šikovne prekonať cez zámkovú vložku. Kvalitná bezpečnostná vložka musí byť odolná proti vyhmataniu planžetou, odvŕtaniu, vylomeniu a mala by mať aj zaručenú ochranu proti nelegálnemu kopírovaniu kľúčov. Kedysi sa na zvýšenie bezpečnosti dverí ako doplnok používali retiazky. Jednoduché retiazky sa ľahko roztrhnú, preto ak ich mienite používať, zaobstarajte si pevnejšie. Výrobcovia bezpečnostných dverí však odporúčajú špeciálne bezpečnostné retiazky, ktoré umožňujú pootvorenie dverí bez možnosti vstupu osôb. Bezpečnostná páka je alternatívou retiazky, jej mechanizmus je ukrytý a pevne uchytený v bezpečnostnej konštrukcii dverí a v zárubni.

Výmena zárubní
Z hľadiska funkčnosti bezpečnostných dverí je podstatná dômyselná konštrukcia dverí a zárubne ako celku. To treba mať na zreteli najmä pri rekonštrukcii dverí. Bezpečnostnú zárubňu tvoria profilové rámy, ktoré sú osadené dostatočne hlboko do muriva a ešte sú aj zaistené proti vytrhnutiu z muriva pomocou kotviacich hákov alebo čapov. Po osadení sú všetky strany vyliate betónom. V súčasnosti vyrábané zárube majú už bezpečnostné prvky zabudované rovno z výroby a sú zosilnené v kritických miestach, akými sú napríklad oblasti závesov. Tieto zárubne nemožno roztiahnuť a prekonať tak uzamykací mechanizmus dverí.

Bezpečnostné triedy dverí
Dvere v triede bezpečnosti 1 poskytujú len jednoduchú ochranu. V súčasnosti sa už neodporúčajú. Odolajú bežnému vandalstvu a mechanickým útokom bez použitia náradia – kopancom, skokom, úderom ramenom. Trieda bezpečnosti 2 zaručuje základná ochranu. Okrem kovovej konštrukcie disponujú viacerými uzamykacími bodmi a chránenou pántovou stranou. S týmito opatreniami dvere odolajú bežnému vandalstvu a mechanickému útoku – kopancom, skokom, úderom plecom. Pri skúške odolnosti proti pokusom o vlámanie sa používa bežné náradie, napríklad malý skrutkovač, nôž, lano, pinzeta, vreckové svietidlo, háky, oceľový drôt, kľúče na skrutky, kliešte a podobne. Dvere bezpečnostnej triedy 3 sú najpoužívanejšie, poskytujú vysoký stupeň ochrany. Musia odolať útoku páčidlom, čo je najpoužívanejší nástroj na prekonanie dverí. Navyše, čas ich odolávania manuálnemu napadnutiu je oproti 2. bezpečnostnej triede takmer dvojnásobný. Trieda bezpečnosti 4 s veľmi vysokým stupňom ochrany – v porovnaní s bezpečnostnými dverami v triede odolnosti 3 odolávajú aj útoku kladivom, sekáčom, sekerou, dlátom, strihacími kliešťami, ručnou pílkou, elektrickou vŕtačkou.