Bezpečnostné okná

Uzamykacie mechanizmy na okná

V dnešnej dobe, kedy sa zlodeji vedia vynájsť a skoro vždy sa dokážu dostať do objektu, na ktorý si prstom ukážu, musia firmy zaoberajúce sa bezpečnosťou hľadať spôsoby ako takémuto konaniu zabrániť.
Bezpečnostné dvere alebo rôzne iné zábrany vstupného otvoru do bytu či domu už dnes nie sú až tak neznáme, no nie každý myslí aj na zabezpečenie okien a pritom by to malo byť minimálne tak dôležité ako mať zabezpečené napríklad spomínané vstupné dvere.
Všetci dobre vieme, že je veľmi jednoduché „vypáčiť“ okno a dostať sa do objektu. V dnešnej dobe nie je treba rozbíjať sklo a takto hlučne sa vkrádať do domu, ale stačí jednoducho zobrať skrutkovač, a pomocou neho jednoducho vypáčiť okno.
Na Slovensku je v súčasnosti pár firiem, ktoré sa po konštrukčnej stránke snažia tento problém vyriešiť a jednou z možností ako si svoje plastové „obyčajné“ okno zabezpečiť je aj uzamykací mechanizmus okna, ktorý je osadený na existujúce plastové okno spôsobom, ktorý dokáže spraviť z obyčajného okna bezpečnostné. Takýto spôsob zabezpečenia zodpovedá aj 3. bezpečnostnej triede a dokáže odolať aj veľkému 75 cm páčidlu.
Mechanizmus pozostáva zo špeciálnej lišty a 2 západiek do ktorej sa lišta pri otočení kľučkou na okne zasunie a vytvorí tým pevnú, oceľovú zábranu, zatiaľ čo na druhej strane okna sú osadené špeciálne zosilnenia na pánty, aby bola rovnako tak zabezpečená aj druhá strana okna. Veľkou výhodou je aj to, že takýto systém môžete mať takmer v akejkoľvek farbe.
Takéto zabezpečenie je najviac ocenené majiteľmi domov, no netreba zabúdať aj na prízemné byty, či pivničné priestory, ktoré chceme mať chránené rovnako dobre a kde chceme mať pocit, že je všetko v bezpečí.