Bezpečnostné dvere

Bezpečnostné svetlíky

Pojmy ako bezpečnostné dvere či bezpečnostná vložka už pozná väčšina z nás, kto sa aspoň trošku zaujíma o zabezpečenie si svojho majetku. Stretli ste sa ale s pojmom „bezpečnostný svetlík“ ?

Čo to vlastne je?

S bezpečnostnými svetlíkmi sa stretne vo väčšine prípadov hlavne ten človek, ktorý sa zaujíma o zabezpečenie rodinného domu. Je samozrejme aj možnosť riešiť niečo podobné aj v interiéry, ale svetlík je v dnešnej dobe trendy hlavne na rodinných domoch.

Bezpečnostný svetlík býva súčasťou bezpečnostných dverí a je to v podstate niečo ako okno, ktoré je po bokoch dverí alebo nad dverami osadené napevno. To znamená, že nefunguje ako ventilácia, ale ako niečo čo nám má presvetliť priestor za dverami v dome. Svetlíky poznáme hlavne ako súčasť plastových či starých drevených dverí, ale treba vedieť, že je to vždy iba obyčajné sklo v ráme na rozdiel od bezpečnostného svetlíka, kde máme možnosť použiť aj sklo, ktoré je napríklad v 3. a vyššej bezpečnostnej triede. Takže aj keď sa niekto rozhodne použiť rôzne náradie na rozbitie skla, napríklad aj veľké páčidlo, tak vieme, že sklo to vydrží. Preto aby bol svetlík bezpečný nestačí aby v ňom bolo iba bezpečnostné sklo. Celá konštrukcia, ktorá ho drží musí byť pevná a odolná no a v neposlednom rade celý rám musí byť pevne ukotvený v stene a následne vyliaty betónom. Len takto osadený svetlík dokáže odolávať tomu na čo bol určený. Termo - izolačné vlastnosti sú automatickou súčasťou takéhoto svetlíka.

Navyše nám dnešná doba umožňuje vybrať si z rôznych dekoračných skiel, ktoré sa nám hodia či už k celkovému vzhľadu domu, či dokonca k iným preskleniam v dome. Sklo môže byť matné, číre či vo vzore dubovej kôry. Je to len o vkuse a výbere človeka. To znamená, že aj ten najnáročnejší človek si dokáže vybrať.