Bezpečnostné dvere

Čo je to Obyčajné vložka ?

 Vložku ako takú máme v našich dverách úplne všetci a používame ju denne keď odchádzame do práce alebo keď sa z nej vraciame domov. Stalo sa to pre nás tak automatické, že neriešime čo tam vlastne máme za vložku pokým sa nepokazí alebo pokiaľ nás nevykradnú. Bohužiaľ väčšina domácností má na Slovensku vo dverách, či už bytových alebo vo dverách na dome osadenú tzv. „obyčajnú vložku“. Tá vo väčšine nepredstavuje pre skúseného zlodeja vôbec žiadny problém a cez takto jednoduchú prekážku sa dostane do bytu za pár sekúnd.

Je potrebné pripomenúť, že prekonanie cez vložku je v podstate úplne nezávislé na dverách. Lebo pri prekonávaní vložky je jedno, či sa daná vložka nachádza v obyčajných alebo v bezpečnostných dverách. Vždy je dôležité čomu dokáže alebo nedokáže odolať samotná vložka. Ako už bolo spomenuté, vo väčšine prípadov sa, ale zlodej nemusí moc natrápiť a cez obyčajnú vložku prejde ako nič.

Spôsobov na prekonanie takejto obyčajnej vložky je hneď niekoľko od hlučných ako napríklad odvŕtanie alebo rozlomenie vložky, až po tiché, ktoré sú oveľa zákernejšie nakoľko takéto prekonanie nezbadáme, pretože napríklad odplanžetovaním, alebo tzv. SG metódou, si zlodej po sebe dokáže aj dvere zatvoriť a ak má čas, tak aj zase zamknúť bez povšimnutia.

 

SG metóda je v dnešnej dobe najväčším problémom a nepriateľom vložiek. Existujú však na trhu aj vložky, ktoré sú označované ako bezpečnostné a poniektoré z nich dokážu takémuto preniknutiu zabrániť.

Samozrejme treba si uvedomiť, že „bezpečnostná vložka“ nám síce dokáže ochrániť majetok, ale osádzať ju na dvere, ktoré nemajú žiaden bezpečnostný certifikát je úplne zbytočné. Preto je vždy najvýhodnejšie z hľadiska bezpečnosti riešiť bezpečnostnú vložku spolu s bezpečnostnými dverami, nakoľko oboje dohromady tvoria jeden celok, ktorý dokáže náš majetok ochrániť.