Bezpečnostné dvere

Bezpečnostná vložka

Bezpečnostné dvere ako také už dnes nie sú neznámym pojmom, ale bezpečnostná vložka až taká známa nie je. Vo väčšine sa s týmto pojmom stretne iba človek zákazník, ktorý rieši zabezpečenie bytu či domu.

Dverné krídlo ako také nás samozrejme dokáže ochrániť v rámci tej bezpečnostnej triedy, v ktorej sme si ho kúpili, ale treba vedieť, že srdcom toho všetkého musí byť aj dobrá, kvalitná a samozrejme rovnako bezpečnostná vložka ako sú dvere. Ak máme dverné krídlo napríklad v 3. Bezpečnostnej triede (ďalej BT) a osadíme si tam tzv. „obyčajnú“ klasickú vložku, tak je to ako keby sme montovali staré kolesá z bicykla na nový bicykel. Jednoducho to nie je postačujúce. Bezpečnostná vložka musí byť vždy minimálne v tej istej BT ako je aj samotné dverné krídlo.

Bezpečnostná vložka na prvý pohľad nevyzerá navonok nejako extra zaujímavo, ale zaujímavé je jej vnútro, ktoré svojou konštrukciou a komponentmi v nej robí z vložky „bezpečnostnú“. Najväčším problém každej obyčajnej vložky je možnosť ju ľahko odvŕtať alebo odplanžetovať. Netreba na to ani nejaké extra špeciálne nástroje a cez obyčajnú vložku sa profesionálny zlodej dostane za pár sekúnd.

Bezpečnostná vložka je skonštruovaná tak, aby odolala každému pokusu o jej prekonanie. Telo vložky sa odlieva z extra pevného materiálu do ktorého sú pridávané rôzne vylepšenia, aby sa znemožnilo jej odvŕtanie. No a čo sa týka vnútra vložky, teda priestoru kam vkladáme kľúč, tak tam je to zase poistené špeciálnymi „stavítkami“, teda špeciálnymi bodmi, ktoré nám skontrolujú či kľúč, ktorý vkladáme je ten správny. Tieto stavíka sa vo vložke nachádzajú v takom usporiadaní, aby naozaj len náš kľúč danú vložku dokázal otvoriť. Každá bezpečnostná vložka má svoju unikátnu kombináciu, ktorá je poznačená na bezpečnostnej kartičke, ktorá je súčasťou balenia vložky. To znamená, že len na základe takejto kartičky sa dá vyrobiť nový kľúč a nijak inak. Je to tzv. „chránený profil kľúča“. Takže máte istotu, že keď aj niekomu kľúče na čas požičiate, tak si kópiu kľúča bez vášho vedomia nedokáže vyrobiť.

Pri výbere takejto vložky sa nie vždy oplatí pozerať na nízku cenu, pretože na trhu sa stretnete s rôznymi napodobeninami a v skutočnosti vás taká vložka neochráni. Vždy sa treba porozhliadnuť po serióznej firme, ktorá je na trhu veľmi dlho a vie zákazníkovi ponúknuť naozaj to čo potrebuje – kvalitu a spoľahlivosť.