Bezpečnostné okná

Plastové či drevené okná?

Túto otázku si kladie azda každý, kto chce vymeniť či osadiť nové okná. Ako jedny, tak aj druhé zo spomenutých typov majú svoje výhody aj nevýhody. Spomeňme aspoň niekoľko.

Dnes už väčšina výrobcov vie vyrobiť okno, ktoré svojou konštrukciou dokáže spĺňať rôzne kritéria, ktoré zákazník požaduje. V prípade plastových okien je veľkou výhodou farebnosť, kde si zákazník môže vybrať naozaj z veľmi pestrej palety farieb a odtieňov, zatiaľ čo v prípade drevených okien resp. eurookien je škála menšia kvôli materiálu z ktorého sa vyrábajú, teda drevo. Vo väčšine ide len o odtieň laku a moridla. Oboje dvere dokážu byť na oko veľmi pekné.

Ďalšou z vecí je presklenie. Dnes už sa na trhu dá zadovážiť naozaj veľké množstvo farebných skiel či rámčekov vsadených do priamo do okna. Dokonca môžete mať sklo tzv. tónované, takže je tmavšie a cez okennú tabuľu prechádza menej svetla.

Dnešné moderné materiály je možné vyrobiť v rôznych tvaroch a rozmeroch, takže je jasné, že okná a ich rámy dnes môžu byť vyrobené priamo na zákazníkove požiadavky.

Medzi základné kritéria, podľa ktorých sa zákazník orientuje v dnešnej dobe patrí cena, kvalita, dizajn a bezpečnosť. Ako plastové, tak aj drevené okno dokáže poskytnúť pekný dizajn za výhodnú cenu, ale trendom v dnešnej dobe je aj záujem o bezpečnosť. Veď všetci isto vieme, že sklo je len sklo a nikdy nedokáže ochrániť majetok na 100 %.

Preto je dôležité, aby si každý uvedomil aj tento faktor a zobral do úvahy aj možnosť, že aj keď sú jeho okná pekné a lacné je dobré ak sú aj bezpečné, nakoľko vieme aká je dnes doba.