Bezpečnostné dvere

Bezpečnostná zárubňa

Tak ako má auto svoje kolesá alebo tak ako má lietadlo svoje krídla, tak majú aj dvere svoju zárubňu. Sú rôznej farby, tvaru a dokonca aj 

rôzneho materiálu. Od plastovej zárubne cez drevenú až po kovovú či hliníkovú všetky do jednej majú za úlohu jedinú vec a tou je niesť dvere a umožniť im otvárať sa.

Sú ale všetky zárubne vhodné z hľadiska bezpečnosti? Naozaj je jedno na čom sú moje dvere zavesené?

Odpoveď na obe otázky je jednoznačne NIE. Aj v prípade keď si zadovážite domov do bytu či domu nové bezpečnostné dvere a tie osadíte na „pôvodnú nespevnenú“ zárubňu aj tak vás dvere neochránia. Pýtate sa prečo? Najväčší problém každej zárubne je to akým spôsobom je uchytená a samozrejme aj to z akého je materiálu. Keď si vezmeme ako príklad zárubňu plastovú či drevenú, tak je jasné, že oba typy materiálu nie sú dostatočne pevné a nedokážu odolať pokusu o vypáčenie alebo roztiahnutie zárubne. Toto je najväčší problém, pretože veľa krát sa stáva, že človek si svojpomocne dvere zabezpečí rôznymi mechanizmami, ale vo finále mu to nič nepomôže, pretože zlodej nebude prekonávať novú bezpečnostnú vložku alebo bezpečnostné kovanie, ale nájde si cestu najmenšieho odporu a tou býva často práve zárubňa. Klasické panelákové zárubne ako ich poznáme je možné veľmi ľahko roztiahnuť poprípade vypáčiť ako konzervu. 

Takéto zárubne nie sú vyliate betónom ako je to v prípade bezpečnostnej zárubne, ale sú len našróbované na nosnú stenu bytu a je veľmi ľahké sa cez takýto typ zárubne dostať. Ak sa aj nájde zárubňa, ktorá bola za čias bývalého režimu vyliata, tak má iné slabé miesto a tou je miesto okolo zámku, kde je zárubňa tenká a neposkytuje dostatočnú ochranu jazýčku zadlabávacieho zámku. Takže zlodej opäť nemá veľa práce a vie sa rýchlo dostať dnu do objektu.

Existujú, ale aj tzv. „bezpečnostné zárubne“, ktoré svojou konštrukciou a spôsobom osadenia a ukotvenia dokážu spolu s bezpečnostnými dverami plniť svoju úlohu tak, ako potrebujeme. Je to hlavne preto, lebo bezpečnostná zárubňa je osadená do otvoru na pevnú stenu a následne je kompletne celá vyliata betónom. Predtým sa ešte pevne ukotví a po vyliati betónom sa stáva súčasťou steny. Okrem tohto riešenia má každá kvalitná bezpečnostná zárubňa aj viacnásobne spevnené priestory okolo zadlabávacieho zámku, takže pre zlodeja je takmer nemožné sa cez takýto zabezpečovací prvok dostať a prekonať ho.

Najlepšie je vždy sa zaujímať priamo u predajcu bezpečnostných dverí ako riešia zárubňu a jej osadenie, nakoľko v prípade zabezpečenia majetku je to 50% úspechu.