Kniha: CHCETE BÝVAŤ BEZPEČNE?

Bezpečná domácnosť

 

Bývanie bez bariér
 
Pri tvorbe bezpečného domova je potrebné myslieť na ľudí, pre ktorých sú schody, vysoké prahy, rôzne výškové úrovne, vyššie police a ďalšie maličkosti, ktoré my príliš nevnímame, neprekonateľnými prekážkami. V obytnom priestore bez bariér je potrebné zohľadniť základné prvky, ktoré sa odlišujú v porovnaní s využívaním priestorov a vecí zdravých, vžiť sa do potrieb hendikepovaného človeka. Prvoradý je bezkolízny a neobmedzený pohyb po vlastnom byte či dome. Tejto požiadavke je potrebné prispôsobiť dimenzovanie jednotlivých miestností a ich prepojenie.


 
Praktické čísla v bezbariérovej kuchyni:
  • Plocha miestnosti musí umožniť otočenie vozíka o 360º, to znamená voľný priestor Ø 150 cm.
  • Chladnička aj rúra na pečenie majú byť vyvýšené. Pri chladničke stačí 40 – 50 cm nad podlahou, rúra by mala byť medzi 70 – 80 cm a varný panel asi vo výške 73 cm.
  • Optimálne umiestnenie pracovnej dosky je vo výške približne 75 cm, pričom jej šírka by nemala byť menšia ako 90 cm.
  • Ideálna je pracovná plocha široká 120 cm.
  • Maximálna dosiahnuteľná výška imobilných ľudí na vozíku je približne do 140 cm, preto treba horné skrinky zavesiť nanajvýš do tejto výšky.
  • Aby sa používateľ kuchyne dostal s vozíkom pod stôl, výška dosky by mala byť približne 75 cm od podlahy.
  •  Ovládacie prvky v kuchyni, ako sú napríklad vypínače, zásuvky elektrického prúdu, kľučky na dverách a podobne, je vhodné situovať do výšky od 60 do 120 cm.
  • Ak má kuchyňa balkón či lodžiu, ich minimálna šírka musí byť 150 cm a maximálny výškový rozdiel podláh medzi kuchyňou a balkónom 2 cm.
 
Aj obyčajná hygiena môže spôsobovať množstvo komplikácií, ktoré si zdravý človek ani neuvedomí. Trvalý hendikep si vynúti aj prispôsobenie kúpeľne. Aj tu musia platiť určité predpisy, ktoré zabezpečujú jej pohodlné a bezpečné užívanie. 

Praktické čísla v bezbariérových kúpeľniach:
·         minimálna šírka dverí 90 cm,
·         výška všetkých ovládacích a odkladacích prvkov 60 – 120 cm od podlahy,
·         výška hornej hrany umývadla 80 cm,
·         pevné držadlo pri umývadle vo výške 78 cm,
·         optimálny sprchovací priestor 140 x 140 cm,
·         sedadlo v sprche široké 40 cm, umiestnené 50 cm nad podlahou,
·         šírka posuvných dverí v sprche minimálne 90 cm,
·         nízka hĺbka vane (na ľahký vstup a výstup) 38 cm,
·         za záhlavím vane plocha široká 30 cm,
·         na pozdĺžnej strane vane ponechaný od steny priestor široký 8 cm na umiestnenie držadla,
·         horná hrana sedadla WC vo výške 50 cm,
·         ovládanie sprchovania vo výške 120 cm,
·         sklopné držadlá po oboch stranách umývadla vo výške 78 cm,
·         vzdialenosť prednej hrany WC od steny 70 cm,
·         držiak toaletného papiera umiestnený v dosahu zo sedadla vo výške 70 – 90 cm nad podlahou.
 
Bezpečná kúpeľňa
 


Kúpeľňa patrí k najnebezpečnejším miestnostiam v byte. Práve vlhkosť a mokrosť, typické pre kúpeľňu sú príčinou početných zranení spôsobených pošmyknutím a pádom. A netýkajú sa len detí či zdravotne hendikepovaných, ale i zdravých dospelých ľudí. Okrem pádov hrozí v kúpeľni aj riziko otravy rôznymi chemikáliami, smrteľné nebezpečenstvo predstavuje tiež elektrický prúd, ale aj plyn.
Pri umývaní je bežné, že voda strieka na zem. Na väčšine podlahových krytín nie je rozliata voda takmer vidieť a práve vtedy môžete na klzkom povrchu celkom ľahko spadnúť. Navyše je v kúpeľni pomerne obmedzený priestor a pri páde hrozí náraz na nejakú tvrdú hranu. Pádu sa dá brániť tiež vhodnou voľbou podlahovej krytiny. Ideálna je dlažba so špeciálnou povrchovou úpravou, ktorá zabraňuje šmyknutiu.
Tak ako mokrá zem, aj vaňa alebo sprchovacia vanička sa môžu stáť nebezpečné, ak nezvolíte ich správny povrch. Minimálne šmykľavé budú zdrsnené povrchy. Zatiaľ čo sprchovacie vaničky sú zvrásneným povrchom štandardne vybavené, väčšina vaní, žiaľ, nie. Ak máte doma vaňu alebo sprchovací kút už inštalovaný a bez protišmykového povrchu, je možné dodatočne dokúpiť špeciálnu podložku. Pohodlné je, keď máte v sprchovacom kúte sedadlo, ktoré ocenia nielen starší ľudia. Na trhu sú aj sklápacie a určené aj na umiestnenie do vaní. Vo vani i v sprchovacom kúte uľahčíte pohyb starším ľuďom, ak pripevníte pre nich držadlá na steny. Uľahčia vstupovanie do vane, bezpečnejšie je vstávanie aj vystupovanie z vane. Pokiaľ nie sú držadlá súčasťou vane, pripevňujte ich na stenu za vaňou zvisle alebo vodorovne, nikdy nie šikmo.
Určite sa vám mnohým stalo, že ste pustili horúcu vodu a popálili sa. Proti takýmto nepríjemnostiam sa môžete brániť termostatickou batériou. Umožňuje nastavenie teploty presne podľa požiadaviek. Termostatické batérie sú vhodné do sprchovacieho kúta i k vani, v niektorých prípadoch i k umývadlu.
Obzvlášť vo vlhkom prostredí  je nutné dodržiavať všetky bezpečnostné pravidlá, predovšetkým v súvislosti s elektrinou. Ak sa niekto kúpe, musia byť elektrické prístroje vždy odložené. V kúpeľni platia predpisy určujúce, v akých vzdialenostiach od vane, sprchovacieho kúta, umývadla môže byť svietidlo umiestnené. Vyberajte radšej osvetlenie s odborníkom, pretože ide o zložitú vec obmedzenú normami.
Obozretní musíte byť, pokiaľ máte v kúpeľni plynový ohrievač vody. Pri nedokonalom spaľovaní plynu, napríklad z nedostatku vzduchu potrebného na spaľovanie, zlom odťahu spalín, vzniká jedovatý oxid uhoľnatý. Tento bezfarebný plyn bez chuti a zápachu sa v miestnosti hromadí a zapríčiní nešťastie.
 
Bezpečná kuchyňa
 
Kuchyňa bola a vždy bude symbolom domácej rodinnej pohody a súdržnosti. Paradoxne práve tu číhajú na jej členov rôzne nástrahy, ktoré spôsobujú bolestivé úrazy popálením, porezaním či oparením. Napriek tomu, že mnohí výrobcovia kuchynských spotrebičov použijú viaceré bezpečnostné opatrenia, existujú v kuchyni zásady na ktoré treba myslieť už pri navrhovaní a zariaďovaní kuchyne.
Patrí k nim výber podlahy, ktorá by mala byť z materiálov, ktoré sa nekĺžu. Pri integrovaní
skla v kuchynskej linke zvoľte tvrdené, ktoré nie je náchylné na prasknutie. Je pomerne drahšie, ale prakticky je nezničiteľné. V kuchynských štúdiách vám radi poradia s bezpečným nábytkom a opatreniami, zvlášť ak máte malé deti. Jedným z opatrení je napríklad umiestnenie zásuviek. Tie totiž môžu deťom poslúžiť ako schodíky, po ktorých sa dostanú na pracovnú dosku. Preto by nemali byť vedľa varnej platne. Pokiaľ máte malú kuchyňu, že si pri rozostavení nábytku nemôžete vyberať, rozhodne vybavte zásuvky aspoň poistkami. Najlepšie, ak zvolíte aj mechanické dobrzďovanie kontajnerov a všetkých dvierok, ktoré výrobcovia ponúkajú ako komfortnejší typ výsuvov chrániacich pred privretím prstov. Ešte dômyselnejší je spôsob na princípe magnetu, ktorý drží zásuvku zavretú a pomocou špeciálnej karty magnet odblokujete.
Elektrickú rúru by ste sa mali snažiť umiestniť do výšky očí. Nejde len o módny trend, ktorý si vymysleli dizajnéri iba tak, to tiež prispieva k vašej bezpečnosti, pretože horúce nádoby nemusíte zdvíhať do výšky. Pri deťoch zasa máte niekoľko rokov istotu, že nedosiahnu na držadlo rúry. Bezpečnostné sklo na dvierkach by malo uniesť záťaž 25 kg a malo by mať viac vrstiev, aby zabránilo popáleniu z vonkajšej strany. Samozrejmosťou by mala byť detská poistka, ktorá nedovolí otvoriť dvierka počas pečenia.
Aj ostatné zabudované spotrebiče vyberajte dôsledne, s detskou poistkou brániacou ich náhodnému spusteniu. Rozostavte spotrebiče na pracovnú dosku tak, aby ste nemuseli nosiť nič horúce.
Kuchyňu udržíte bezpečnú aj pravidelnými revíznymi prehliadkami plynových spotrebičov. Uistite sa, že elektrické spotrebiče sú správne uzemnené. Keď čistíte elektrické spotrebiče, vždy ich vytiahnite zo zásuvky. Len vypnúť ich nestačí, pretože ešte i tak dokážu viesť prúd! Hriankovač, kávovar, ručný varič nenechávajte zapnuté bez dozoru. Produkujú teplo a okrem toho pri všetkom, kde sa nachádza prúd, hrozí nebezpečenstvo požiaru. Preto po použití spotrebiče hneď vypnite.
 
Aj po schodoch bezpečne a isto
 
Pri riešení schodiska treba zohľadňovať jeho funkčnosť a bezpečnosť vo všetkých situáciách, ktoré môžu nastať. Schody musia mať dostatočnú šírku, aby poskytovali možnosť sťahovať väčšie kusy nábytku a aj sa s nimi v mieste zmeny smeru zatočiť. V prípade požiaru alebo inej nepredvídanej okolnosti musia slúžiť ako úniková cesta, musia mať teda šírku dimenzovanú podľa počtu ľudí. V rodinnom dome je to minimálne 90 cm. Optimálny sklon schodiskového ramena je 25 – 35 stupňov, výška stupňa 15 – 18 cm, maximálny počet stupňov 18. Schodiskové stupne či už drevené, kovové alebo módne sklenené je potrebné zabezpečiť proti pošmyknutiu.
Aj keď sa v mnohých moderných interiéroch objavujú čoraz častejšie schody bez zábradlia, ich použitie je nepredstaviteľné v rodinných domoch a bytoch, kde žijú rodiny s deťmi. Aby bolo zábradlie plne funkčné, jeho výška má dosahovať minimálne 90 cm a na odpočívadlách kvôli dostatočnej ochrane a pohodliu je optimálna výška 110 cm. Stabilné a pevne ukotvené zábradlie ukončuje držadlo. Jeho profil je prispôsobený na jednoduché pridržanie sa nielen dospelých, ale aj detí. Ani na bezpečné schodisko by sa malé dieťa nemalo dostať bez dozoru. Zabrániť tomu môžete dvierkami pred schodmi, dostať ich bežne kúpiť.