Polícia - Prevencia

Rozhodnutie ...

Rozhodnutie chrániť alebo nechrániť svoj majetok ?
Z pohľadu občana je jasné, že sa bude zaoberať otázkou, prečo je vlastne potrebné zabezpečiť svoj majetok a aký to má význam. V každej spoločnosti sa vyskytujú jedinci alebo skupiny, ktorí majú záujem privlastniť si majetok nezákonným spôsobom a pred takouto kategóriou našich spoluobčanov je vhodné sa chrániť. Je treba zvýrazniť, že elektrickými zabezpečovacími systémami sa zabezpečuje nielen aktívna prevencia pred krádežami, ale aj bezpečnosť života a zdravia osôb nachádzajúcich sa v chránených priestoroch.

Štatistiky Policajného zboru uvádzajú, že krádeže vlámaním sú zastúpené takmer v 55 % podielu z celkovej kriminality, čo je dosť alarmujúce. Taktiež vzniknuté škody je veľmi ťažké od niekoho vymáhať, pretože väčšina zlodejov ukradnuté vecí predá pod cenu a prípadné vymáhanie škody aj trvá aj niekoľko rokov.

Z uvedených dôvodov by malo byť v záujme každého občana riešiť ochranu svojho majetku rozhodnutím zabezpečiť si ho okrem mechanických zábranných prostriedkov aj technickou ochranou.

Čo potrebujeme chrániť ?
Každý občan má určitú predstavu, čo by sa malo chrániť zabezpečovacou technikou, ale i tak nemôže zodpovedne odpovedať na túto otázku. V tejto oblasti pôsobia špecializované odborné firmy, ktoré vedia pomôcť občanom pri výbere a realizácii elektrického zabezpečovacieho systému. Na Slovensku je dostatok firiem zaoberajúcimi sa touto činnosťou a sú zastúpené v každom regióne okresu alebo kraja.

Odborná firma na základe obhliadky priestorov alebo objektov, ktoré chceme zabezpečiť vychádza pri návrhu elektrického zabezpečovacieho systému z daného priestorového situovania objektu, či sa jedna o byt v panelákovej zástavbe (je rozdiel, či je situovaný na prízemí alebo poschodí a pod.) alebo ide o rodinný dom a ďalším radom aspektov, ako napr. prístupové cesty do objektu, možné vniknutie do objektu – okná a dvere, pivničné priestory, existencia špeciálnych miestností alebo predmetov (umelecké diela, zbierky historických predmetov, starožitnosti a pod.) vyžadujúcich samostatnú ochranu a celého radu ďalších aspektov potrebných pre spracovanie návrhu zabezpečovacieho systému.

Ako budeme chrániť ?
Táto otázka je zásadná z hľadiska obsahu a rozsahu zabezpečovacej techniky. Treba dať do pozornosti, že neexistuje málo a veľa zabezpečený objekt, ale existuje len dobre a zle zabezpečený objekt. Taktiež nemusí byť pravidlom, že najviac vynaložených finančných prostriedkov na zabezpečovací systém je zárukou najlepšej ochrany Vášho majetku. V tomto prípade ide o to nájsť optimálne riešenie z hľadiska vynaložených finančných prostriedkov k zabezpečeniu ochrany majetku pri zohľadnení veľkosti a hodnoty chráneného majetku.

Pri samotnej realizácii zabezpečovacieho systému sa zvažuje, či je to novostavba a v tomto prípade je možné vykonať zabudovanie káblov do trubiek ešte pred realizáciou omietok alebo je to už hotová stavba v používaní a tu je rozhodujúce postupovať v každom jednotlivom prípade osobitne pri inštalácii káblov rozvodov s ohľadom na interiér objektu, ako je napr. obloženie stien alebo stropov drevom, kameňom a podobnými materiálmi tak, aby nedošlo k ich poškodeniu alebo zničeniu. V týchto prípadoch si poradí každá firma k spokojnosti občana tak, aby bola vzájomná spokojnosť a dosiahol sa požadovaný cieľ.

Spôsobov detekcie narušenia objektu je niekoľko a je možné ich deliť podľa príčin vzniku detekcie. Najznámejšie a najpoužívanejšie sú detektory pohybu, ktoré detekujú pohyb vo vymedzenom priestore. Detektory rozbitia skla reagujú na zvuk rozbitého skla. Magnetické Kontakty sa používajú na detekciu otvorenia dverí, okien a brán. Prenosné a pevné tieňové tlačítka je možné aktivovať v prípadoch p r e p a d u, ale aj zmeny zdravotného stavu, privolania pomoci a podobne.

Rozhodujúce je tiež to, či postačí v prípade narušenia objektu poplachový signál len na sirénu do vonkajšieho priestoru, alebo na pult centralizovanej ochrany, kde sa vykonáva nepretržitá obsluha, ktorá zabezpečuje preverenie narušeného objektu fyzickou silou. Z hľadiska prenosu sa otvárajú pre občana široké možnosti, ktoré sú dané technickými podmienkami v danou teritóriu a tiež finančnými možnosťami na strane občana, pretože ide o činnosť vykonávanú za finančnú úhradu. Možnosť pripojenia elektrického zabezpečovacieho systému je na pulty centralizovanej ochrany, ktoré prevádzkuje Policajný zbor alebo súkromné bezpečnostné služby. V danej lokalite, kde sa nachádza objekt je možné zistiť aké sú podmienky za pripojenie objektu na pulty centralizovanej ochrany. Nespornou výhodou týchto pultov centralizovanej ochrany je, že chránené objekty sú trvale monitorované a v prípade potreby sú okamžite vykonané opatrenia na preverenie aktuálneho stavu, ktoré môže byť spôsobené omylom zo strany obsluhy zabezpečovacieho systému, poruchou na niektorom prvku zabezpečovacieho systému alebo môže ísť o skutočné narušenie objektu páchateľom krádeže vlámaním.

Zvážiť či sú súčasné požiadavky dostatočné aj pre budúcnosť ?
Ak sa rozhodnete, že si zabezpečíte svoj majetok, treba mať na zreteli aj to, či požadovaný rozsah a funkcia ponúkaného systému bude vyhovujúca Vaším požiadavkám aj v budúcnosti. V štádiu návrhu zabezpečovacieho systému je dôležité vedieť, či sa v budúcnosti bude rozširovať, alebo ináč meniť charakter objektu a tak vytvoriť dostatočnú rezervu pre rozšírenie zabezpečovacieho systému.

Realizácia zabezpečovacieho systému vlastnými silami alebo odbornou firmou ?
Občan si musí prehodnotiť, či má dostatok schopností, aby mohol realizovať inštaláciu elektrického zabezpečovacieho systému vlastnými silami. V tomto prípade je možné súhlasiť v takom prípade ak ide o jednoduché technické zabezpečenie a občan má primerané vzdelanie v danom obore alebo táto činnosť je jeho koníčkom. V každom prípade ide o činnosť špecifickú a zabezpečovacie systémy splnia svoj účel len vtedy, keď sú inštalované podľa platných noriem a predpisov a v prípade uplatnenia prípadnej škody poisťovňou musí to byť firma s platnou koncesiou pre túto činnosť a zaškolenými pracovníkmi s odbornou spôsobilosťou na inštaláciu zabezpečovacích systémov. Okrem stanovených podmienok na inštaláciu zabezpečovacích systémov je treba brať do úvahy, či má firma dostatočne odborný personál pre prípad servisu a opráv zabezpečovacieho servisu a jej operatívnosť a rýchlosť pri jeho vykonávaní, týka sa to najmä dní počas víkendu a sviatkov. Prehľad o firmám pôsobiacich v tejto oblasti a konkrétnejšie informácie k nim je možné získať na internetovej stránke alebo z reklamných periodík vydávaných v dostatočnom počte. Spoľahlivosť konkrétnej firmy si je možné overiť aj cestou príbuzných alebo susedov, ktorí majú už skúsenosti alebo informácie o činnosti pri realizácii a zabezpečovaní servisu a o cenovej ponuke zabezpečovacieho systému.

Štruktúra zabezpečovacej ústredne

Spĺňajú zariadenia elektrického zabezpečovacieho systému požadované kritériá ?
Taktiež je dobré si overiť, či ponúkané produkty zabezpečovacieho systému spĺňajú požadované certifikáty a rozhodnutia, ktoré je občan oprávnený vyžadovať od príslušnej firmy, podobne ako je to pri výrobe okien, dverí alebo iných tovarov. Osobitne musí byť vydané rozhodnutie telekomunikačným úradom SR na systémy využívajúce na prenos poplachového signálu (komunikátory) jednotnú telekomunikačnú sieť.

Aký bude servis zariadení elektrického zabezpečovacieho systému v rámci záruky a pozáruky ?
V prípade rozhodnutia občana a realizácii elektrického zabezpečovacieho systému dodávateľským spôsobom je nutné si zvážiť pre jeho realizáciou aké podmienky ponúka konkrétna firma v záručnej dobe a tiež je dôležité poznať aké budú po jej uplynutí. Pre občana je to dôležité vedieť, aby v prípade poruchy mal garanciu na odstránenie prípadnej poruchy, ako dlho bude čakať na jej odstránenie a čo bude musieť zaplatiť alebo to bude v rámci záruky úplne bezodplatne. Taktiež musia byť jasné podmienky, čo po ukončení záruky z hľadiska odstraňovania poruchy. Uvádzané podmienky by mali byť obsiahnuté v zmluve o dielo a tým sa predíde mnohým problémom medzi občanom a dodávateľskou firmou, ktorá realizovala montáž elektrického zabezpečovacieho systému.

Každý elektrický zabezpečovací systém má pre servisné účely špeciálne servisné kódy, ktoré umožnia vstupovať do zariadení systému len oprávneným pracovníkom firmy, ktorá ho inštalovala. Na základe týchto prístupov do systému je možné zistiť niektoré dôležité informácie, napr. či zariadenie bolo uvedené do činnosti, t.j. pod ochranu, ak bol narušený niektorý chránený priestor je možné presne identifikovať ktorý a v akom čase a celý rad ďalších informácií a celom priebehu činnosti zabezpečovacieho systému. Tieto informácie sú niekedy dôležité pre samotného majiteľa systému.

Treba si uvedomiť, že ako každé zariadenia aj elektrický zabezpečovací systém si vyžaduje pravidelný servis a údržbu, či už formou pravidelných odborných prehliadok a skúšok alebo testovacími postupmi na overenie celkovej spoľahlivosti a bezpečnosti zabezpečovacieho systému.

Záver
Krádež vlámaním do bytu alebo rodinného domu je jedným z najnepríjemnejších zásahov do majetku a domovej slobody občana. Z uvedeného dôvodu sa musí každý občan zamyslieť na tým, či bude investovať určitú finančnú čiastku na ochranu svojho majetku, ktorá je nepatrná oproti tej, ktorú by mohol spôsobiť páchateľ pri krádeží vlámaním v priamej škode, t.j. v hodnote odcudzeného majetku, ale aj v nepriamej škode spôsobenej poškodením okien, dverí alebo iných častí bytu, domu alebo rekreačného zariadenia. Aj v tomto platí pravidlo, že veľmi šetriť sa neoplatí a vo vlastnom záujme by si mal občan ochraňovať svoj majetok a tiež život a zdravie prostredníctvom technických zabezpečovacích systémov. Komfort týchto systémov je možné zvyšovať aj kamerovými systémami, ktoré umožňujú nepretržite monitorovať priestor bytu, rodinného domu a tiež záhrady, parkoviska a iných priestorov. V kombinácii elektrického zabezpečovacieho systému s kamerovým systémom sa zvyšuje nielen ochrana majetku občana, ale tiež život a zdravie osôb nachádzajúcich sa v chránenom priestore alebo objekte.